r e k l a m a   
  
logo Wizualne obserwacje gwiazd zmiennych


zobacz w aktualnościach: generatory krzywych jasności !     


Dwie rzeczy napełniają mój umysł coraz to nowym i wzmagającym się podziwem i czcią im cześciej i trwalej się nad nimi zastanawiamy, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie.

Immanuel Kant.

Drogi Gościu! Znalazłeś się na stronie poświęconej jednej tylko, ale ważnej, działce astronomii dotyczącej gwiazd zmiennych i ich wizualnym obserwacjom. Jest zadziwiającym fakt, że w dobie wyrafinowanych technik obserwacyjnych z wykorzystaniem kamer CCD na czele, poprawnie wykonana obserwacja wizualna niewielkim amatorskim teleskopem, lornetką czy nawet okiem nieuzbrojonym, ciągle może mieć jeszcze pewne znaczenie. Staram się to udowadniać na tej stronie, podbudowany kilkunastoletnim już doświadczeniem w wizualnych obserwacjach gwiazd zmiennych.

Jeżeli obserwujesz lub chciałbyś obserwować gwiazdy zmienne to sądzę, że znajdziesz na tej stronie wiele informacji, które ułatwią Ci prowadzenie obserwacji. Zachęcam także do dzielenia się wynikami obserwacji z innymi przesyłając je do baz światowych (AAVSO, VSNET, AFOEV) a także do naszej bazy SSW-PTMA. Wyniki naszych obserwacji możesz zobaczyć korzystając z generatora krzywych jasności.

Informacje o metodach obserwacji, podstawowych pojęciach związanych z gwiazdami zmiennymi, typach gwiazd zmiennych itp. znajdziesz także w Mojej astronomii Krzysztofa Kidy.

Moja astronomia


Polecam także:

AAVSO    VSNET    BAV    AFOEV

Gorąco polecam odwiedzenie strony Pana Janusza Wilanda doświadczonego obserwatora wszelkich zjawisk na niebie jak również znakomitego popularyzatora astronomii.

AstroJaWil

godne polecenia serwisy:
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny

Polski Portal Astronomiczny ASTRONOMIA.PL

Astromax

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach

Galeria zdjęć Leszka Marcinka - nowa galeria Leszka Marcinka

Proszę również zobaczyć stronę Aleksandra Trębacza Astronomia Popularna na której znajdziesz między innymi wiele interesujących i aktualnych wiadomości o zorzach polarnych.


Po protekcji: