logo - powrót na stroę główną

Wizualne obserwacje gwiazd zmiennych

Aktualności - archiwum

czyli bieżące i ciekawe wydarzenia w świecie gwiazd zmiennych

18.03.2004 - gwiazda nowa w Strzelcu!

W gwiazdozbiorze Strzelca została odkryta gwiazda nowa N SGR 04 o jasności wizualnej około 8 mag. Niestety jej położenie na niebie (RA=18h19m32s DEC=-28o36.6') czyni ją obiektem bardzo trudnym do obserwacji z terytorium Polski. Ale może ktoś spróbuje?

więcej...


08.03.2004 - nowy artykuł R. Cnoty

Pan Ryszard Cnota, obserwator z Puław, przysłał bardzo ciekawy artykuł o gwiazdach typu RV Tauri. Artykuł ten znajduje się w dziale artykuły. Zachęcam do przeczytania.


05.03.2004 - zdjęcia nadesłane przez H. Bilora

Henryk Bilor, obserwator ze Słupska, przysłał bardzo ciekawe zdjęcia Wenus i Oriona wykonane przez Sławomira Żabickiego dnia 04.03.2004. około godziny 20, 10 km w kierunku południowo wschodnim od Słupska.

Wenus 04.03.2004 - foto S. Żabicki

Orion 04.03.2004 - foto S. Żabicki

04.03.2004 - kolejny wybuch SS Cygni

SS Cygni, najjaśniejsza na niebie zmienna kataklizmiczna notuje kolejny wybuch.

Zobacz:

AAVSO - aktualna krzywa jasności SS Cyg

więcej...

Nadal nie ma zmian w zachowanui Z Cam - zobacz...

Zachęcam do obserwacji.


27.02.2004 - wybuch U Geminorum!

Długo oczekiwany wybuch nowej karłowatej U Geminorun, stał się faktem!

Zobacz:

AAVSO - aktualna krzywa jasności U Gem

Zachęcam do obserwacji.


17.02.2004 - zachodzące Słońce na zdjęciu D. Dorosza

Dariusz Dorosz przysłał bardzo ciekawe zdjęcie zachodzącego Słońca w okolicach Radzynia Podlaskiego w dniu 12.02.2004.

Zachodzące Słońce 12.02.2004 - foto D. Dorosz

10.02.2004 - relacja J. Speila z zakrycia planetoidalnego

Jerzy Speil nadesłał relację z udanej obserwacji zakrycia gwiazdy przez planetoidę. Oto ta relacja:

Obserwacja zakrycia jasnej gwiazdy HIP 27972 przez planetoidę (308) Polyxo

Według prognozy pogody tej nocy (29/30 stycznia) miało przeważać zachmurzenie całkowite, tym niemniej popołudniowe rozpogodzenia dawały nadzieję, że i nocą może się przejaśniać. Pod wieczór niebo znów zaciągnęły chmury, które uniemożliwiły mi wykonanie obserwacji kilku zakryć gwiazd przez Księżyc. Jednak wkrótce po godz. 19:00 zaczęło się rozpogadzać i chociaż chwilami zachmurzenie wzrastało, a także wiał dość silny wiatr, to po godz. 21:00 zdecydowałem przygotować sprzęt do obserwacji. Jeszcze przed zakryciem planetoidalnym, które miało nastąpić tuż po północy CSE mogłem wykonać dwie obserwacje zakrycia gwiazd przez Księżyc. Pierwsze zakrycie miało nastąpić o 22:26; niebo było niemal bezchmurne, czyste, gwiazda widoczna dobrze, jednak tuż przed momentem zakrycia silne porywy wiatru spowodowały drgania instrumentu, tak że nie uchwyciłem momentu zniknięcia gwiazdy. Następne zakrycie miało nastąpić o 23:15, jednak kilkanaście minut przedtem cienkie chmury pierzaste przesłoniły Księżyc, który wskutek tego otoczył się malowniczą, jasną "lisią czapą", co uniemożliwiło obserwację tego zakrycia. Chmury szybko gęstniały i wkrótce pokryły całe niebo, pojawiły się też niesione wiatrem płatki śniegu. Jednak nie rezygnowałem i po kilkunastu minutach znowu zaczęło się rozpogadzać. Do zakrycia gwiazdy przez Polyxo zostało niespełna pół godziny. Po niebie przesuwały się niewielkie ławice chmur, głównie altocumulus, wiał umiarkowany, chwilami wzmagający się wiatr. Zakrywaną gwiazdę znalazłem bez trudu, zidentyfikowałem ją jeszcze przed próbą obserwacji zakrycia gwiazdy przez Księżyc, około godz. 22:00. Obserwowana za pomocą 15 cm instrumentu gwiazda 7.4 mag była bardzo jasna, bez problemu mogłem ją śledzić przez wiele minut. Rozpocząłem trzy i pół minuty przed efemerydalnym momentem zakrycia. Obserwując słuchałem dźwiękowych sygnałów z zegara MRC, dzięki czemu mogłem ocenić kiedy nastąpi moment zakrycia. Powoli zbliżała się ta chwila i gwiazda gwałtownie zniknęła. Zakrycie trwało dość długo, gwiazda tak samo nagle pojawiła się po 19 sekundach. Prowadziłem obserwację jeszcze przeszło półtorej minuty, ale nic szczególnego już nie zauważyłem. W czasie śledzenia gwiazdy żadne grubsze chmury nie pojawiły się w polu widzenia, chociaż na niebie widniało przedtem sporo postrzępionych chmur. Już kilka minut po zakończeniu obserwacji, gdy odczytałem wyniki i składałem sprzęt, kolejna duża ławica chmur przesłoniła okolice zakrywanej gwiazdy, a potem prawie całe niebo.

Gratulujemy Jurkowi kolejnego sukcesu obserwacyjnego!


30.01.2004 - kolejny wybuch SS Cygni

SS Cygni, najjaśniejsza na niebie zmienna kataklizmiczna notuje kolejny wybuch.

Zobacz:

AAVSO - aktualna krzywa jasności SS Cyg

więcej...

Nadal czekamy na wybuch U Gem - zobacz...

Nadal też nie ma zmian w zachowanui Z Cam - zobacz...

Zachęcam do obserwacji.


22.01.2004 - Nowe lub poprawione mapy AAVSO

Zespół opracowujący mapy AAVSO opublikował ostatnio wiele nowych lub poprawionych map, między innymi np. dla R Aql i R Leo.

zobacz...


19.01.2004 - Zdjęcie D. Dorosza zdobi okładkę URANII!

Jedno z najpiękniejszych zdjęć zorzy polarnej wykonane przez Dariusza Dorosza, naszego obserwatora, zdobi okładkę pierwszego tegorocznego numeru URANII. Brawo Darku!

URANIA


r e k l a m a